Ako usporiadať dušu upratovaním

V dobre upratanej miestnosti je aj duša človeka usporiadaná. Začula som repliku komisárky v nemeckom detektívnom seriále. Súhlasím a inšpirovalo ma to k napíšaniu tohto článku.

Upratovanie domácnosti je namáhavá fyzická činnosť, treba ju robiť efektívne, aby nás nestála veľa energie a ešte sme sa pri tom niečo o sebe naučili.

Čo konkrétne patrí ku čisteniu domácnosti?

Vysávanie čalúneného nábytku a kobercov, tepovanie,  zmetanie stien, utieranie dverí od prachu, stieranie prachu na policiach a v skriniach,   umývanie obkladov, kúpeľne, toalety,  podlahy,  čistenie lustrov, umývanie okien …

Viem, že sa ti do toho nechce,  ver,  že sa oplatí premyslieť si, ako na to.

      Skús pravidlo zhora nadol

♣  Začni v podkroví, cez poschodie na prízemie a na koniec pivnica.

♣  V miestnosti platí to isté: začni stropom, potom steny, nábytok  a na koniec podlaha.

♣  V priestore  začni v najvzdialenejšom rohu od dverí a posúvaj sa smerom ku dverám.

♣  Pri čistení  podlahy dobre vyčisti kúty a priestory pod sedačkou, či posteľou.

♣  Keď stieraš podlahu mopom, rob oblúkové pohyby,  akoby si k sebe zhŕňala  energiu.

       Dotýkaj  sa nábytku a predmetov s láskou

Akosi automaticky to urobíme pri kresle po dedovi, alebo porceláne po babičke. Ale skúsme takto vnímať aj ostatné predmety v domácnosti.

Keď utieraš prach na nábytku,  dotkni sa ho jemne, akoby to bola živá bytosť. Vnímaj  povrch, krivky nôh na štýlovej sedačke. Udrž svoju pozornosť, vnímaj, čo potrebuje, vylešti, čo sa má lesknúť´.  Zistíš, ako rozdielne cítiš rôzne povrchy, materiály, ale aj druhy dreva. 

       Pozri sa na to, čo nerobíš rada, ako na lekciu pokory

Pri mojom pobyte v taoistickom kláštore som si každý deň naplánovala skúmanie jeho architektúry, meranie, fotografovanie.  Jedného rána som spontánne začala upratovať. Chytila som do ruky metlu a začala zametať. Tesne pri kaplnke bohyne plodnosti, kde mi určili miesto na spanie, rástol mohutný agátový strom, ktorý nádherne rozkvitol  a priestor pred vchodom bol plný trsov odkvitnutých kvetov. 

Keď  ma mnísi a mníšky uvideli s metlou, ako medzi kvetmi robím cestičku ku dverám, sprevádzali ma radostnými výkrikmi a tlieskali !  Na druhý deň som zametala znova, snažiac sa pochopiť, čo ich na tom tak teší.  Chvíľu mi to trvalo.

Netešili sa len tomu, že zametám, ale tomu, že som pochopila princíp.  Že všetko prechádza premenou, že všetko vo svete platí len dočasne. Aj noc je veľkou  premenou  a ráno  novým začiatkom. 

Pokorné prijatie znamená, že vždy začnem nanovo, s plnou pozornosťou,  akoby som denne  opakovanú činnosť robila po prvý raz !

Potom je aj upratovanie zakaždým iné. Keď som naplno prítomná svojím vedomím, pri umývaní toalety, alebo okien, premieňam nielen svoj domov a seba, ale celý svet!  A možno pritom zavnímam ducha domu alebo domáceho škriatka, ako sa teší  a tlieska mi!

Ako zistím, že nie som dostatočne koncentrovaná? 

Keď narážam vedrom do zárubní dverí a padá mi metla  z ruky, búcham predmetmi a dverami, alebo vrážam vysávačom do nábytku, vtedy som mysľou úplne inde.  Aj vtedy, keď stále prerušujem prácu a odbieham niečo si zobnúť, alebo  niekomu zavolať.  

Sústreďte sa na úkon, ktorý práve robíte, nič dôležitejšie práve pre vás neexistuje. Keď  nemáte rada umývanie vane, skúste po nej krúžiť špongiou alebo kefou v rôznych rytmoch, buďte vynaliezavá.  Upratovanie vám trvá kratšie a šetríte si energiu, a naozaj, verte mi, môžete  prežiť  neočakávaný zážitok.

        Používaj  ekologické  prostriedky na čistene a  skús domáce recepty

  • Na prečistenie odpadového potrubia nasypte  do sifónu kopcovú  lyžicu sódy bikarbóny a zalejte 2 dcl octu. Sóda je antibakteriálna, ocot je rozpúšťadlo a pohlcuje pachy.
  • Soľou s citrónovou šťavou vydrhnite umývadlo. Citrónová šťava je dobrá na umývanie rúry na pečenie, odstraňuje mastnotu.
  • Do vody na umývanie podlahy pridajte esenciu ružového dreva, eukalyptu,  alebo výluh z levandule, šalvie, či rozmarínu. Odstrihnite hrsť stebiel, či vetvičku  a ponorte do vedra s vodou, na 24 hodín. Túto vodu potom použite na umývanie.
  • Okná a sklo umývanie vodou s octom, na vedro vody stačí pol litra. Pozor, ocot je rozpúšťadlo, je nevhodný na mramor /vápenec/!
  • Na drevené podlahy použite vodu s kvetovou esenciou podľa vlastného výberu, ktorá vám rozvonia príbytok.
  • Na čistenie drevných povrchov nábytku môžete použiť kokosový olej alebo pol šálky olivového oleja zmiešaného so šťavou s jedného citróna.  Predtým nábytok utrite vlhkou handrou, a potom ho vyleštite čistou suchou utierkou.

         Zapoj do upratovania všetkých členov rodiny

Nemusí to byť len príkazom, inšpirujte  ich.  Napríklad pri čistení odpadu,  po naliatí octu na sódu,  zmes vypení a šumí – to  sa bude páčiť deťom, a majú lekciu z chémie.

Veľkú pozornosť venujte zrkadlám a  brúseným krištáľovým guliam, ktoré sú liekmi Feng šuej. Umyte ich  šťavou z limetiek, alebo octovou vodou v pomere 1:1.

Prečo mám upratovať ja, a nie upratovačka?

Možno si zaneprázdnená, platíš si pomocnicu v domácnosti  a si jej veľmi vďačná, lebo si prácu robí dobre.  To je v poriadku, ale odporúčam Ti, aby si sa pred Vianocami zapojila do upratovania aj Ty. Drž  priestor vo svojej mysli, zostaň spojená s dušou domu, rozšír svoje vedomie do celého priestoru, precíť každý kút svojho obydlia.

Duch a duša domu potrebujú cítiť pani domu.

Aj ty ich potrebuješ vnímať,  pomôžu Ti, aby si sa neodcudzila  rodine.  

Možno povieš: „Som bordelárka“!  To je negatívne sebahodnotenie a výhovorka. Upratovať dokáže každý, s nikým sa neporovnávaj. Si jedinečná tvorivá bytosť, dokážeš to, len sa rozhodni. Nielen upratať, ale aj udržať poriadok.

     Po vyčistení, odstránení prachu a nečistôt, sa domácnosť nadýchne. 

Ale je  hotovo?

Nie. Dôsledkom zvyšovania životnej úrovne a nákupných možností je hromadenie vecí.  Nepoužívané a nepotrebné veci blokujú prúdenie energie v dome a  zahatávajú príležitosti, ktoré nám  život ponúka.

         Drž vo vedomí, že upratovaním usporadúvaš  svoj život

Pri veľkom upratovaním čisteniu prechádza triedenie a vyraďovanie vecí. U nás už tretia generácia nezažila vojnu ani biedu, vďaka Bohu za to. Asi ste videli  v komorách starších ľudí, alebo u príbuzných na dedine,  chladničku, a iné predmety,  ktoré sa vraj ešte môžu zísť…  Pripadá nám to čudné.  

Spýtaj sa sama seba: Nerobím niečo podobné? Čo hromadím?  Nezahlcujem hračkami svoje det?

Pri upratovaní nestačí exitujúce veci len očistiť. a inak usporiadať. Treba sa im venovať hlbšie. Ako sa naše telo sa priebežne zbavuje odpadu, tak aj príroda postupne umiera, a znova sa rodí.

Aby sa naša domácnosť mohla obnoviť, zbavme ju toho, čo je už nefunkčné, nadbytočné, čo ju zaťažuje.

Je to cvičenie v rozhodovaní. Musím posúdiť každý predmet, to v akom je stave, či je zmysluplné nechať si ho, revitalizíovať, posunúť niekomu inému, alebo dať do odpadu.  Vyhraď si na to ráno, keď máš viac energie, a možno potrebuješ  byť sama, v tichu.

Cieľom triedenia je dobre sa cítiť. Keď veci vytriedim, postarám sa o tie, ktoré už nepotrebujem a poďakujem sa za to, že mi slúžili, odľahčí sa mi. Domov  je priestrannejší, svetlejší, mám pocit z dobre vykonanej práce.  

Veľké upratovanie je výnimočná udalosť, nevenujeme sa mu každý deň!  Je výborným prostriedkom  na reset života.

         Urči každej veci v domácnosti jedno stále miesto 

Tam ju po použití odložíš a každý sa môže spoľahnúť, že ju tam nájde.  Aj veci jedného druhu majú byť  pospolu.

Málokto je taký poriadny,  že to dôsledne robí. A dokonca človeku príde zaťažko, keď ho upozorní partner,  alebo rodič, aby si po sebe upratal. Zvykneme to považovať za „buzeráciu“,

Al uvažujme. Keď máme hlavu plnú chaotických myšlienok, vytvárame chaos okolo seba, a žiaľ väčšinou si to neuvedomujeme. Často  sa to deje v období, keď prechádzame premenou, máme problém s rozhodovaním a sebaurčením.

Obyčajne máme  v rodine aspoň jedného chronického neporiadnika,  ktorý je potom zdrojom  sporov v domácnosti.

Aby sme zmenili svoj návyk, potrebujeme zmeniť spôsob myslenia.  

Čo konkrétne robiť?

♦  Potrebujem si uvedomiť, čo chcem dosiahnuť, stanoviť cieľ, ktorý ma motivuje.

♦  Precítiť, čo upratovaním získam.

♦  Tiež  je dobré vizualizovať si stav upratanej, čistej, usporiadanej domácnosti, pritom prežiť, ako sa budem cítiť, veľmi konkrétne… ako bude priestor voňať… že na prvý pokus nájdem, čo potrebujem…  že bude všade dostatok miesta.

♦  Potrebujem uvedomiť, prečo chcem takto, inak, žiť.  A keď mi príde odpoveď, spýtam sa znova, prečo… minimálne päťkrát, aby som si to skutočne ujasnila.

Postupne prídeme k poznaniu, že všetky snahy vedú k jednému cieľu, byť šťastná,

a toto je jeden z procesov, ktorý mi  pomáha.

Keď vediem svoju domácnosť tak, aby neporiadok nevznikal, šetríme svoj čas, energiu,  pomáham planéte a zmena, ktorú mi upratovanie prináša bude účinnejšia.   Takže si to zhrnieme:

  1. Na upratovanie potrebujem energiu, lebo podávam fyzický výkon. Preto sa dopredu naladím, vizualizujem, čo je mojím cieľom. Veľké upratovanie si časovo  naplánujem a nájdem si pomocníkov.
  2. Ak mi návyk k pravidelnému upratovaniu nevštepili rodičia, potrebujem ho vytvoriť. Starostlivou prípravou, dôkladnou činnosťou a preciťovaním výsledkov. Tak mením svoje myslenie vo vzťahu k upratovaniu.
  3. V priebehu upratovania sledujem premeny svojich pocitov a po uprataní hlboko prežívam stav nového usporiadania priestoru. Vidím výsledky a cítim dôsledky.

Musím zažiť celistvý pocit „poriadku“, aby som si ho mohla udržať.

Môže sa stať, že sa neviem uvoľniť a upokojiť ani v upratanom priestore, potom sa treba nad sebou zamyslieť, môžem mať vážny  problém. V čistom a prehľadne usporiadanom  priestore môj  vnútorný stav vystúpi na povrch a psychické problémy sú viditeľnejšie. Priestor ma núti niečo so sebou robiť. 

Ale ak sú okolo mňa  veci, ktoré sú blízke môjmu srdcu a povznášajú ma, preživam  radosť a šťastie.

Srdečne

Eva Krčmáriková

Je profesionálnou konzultantkou v oblasti biológie stavieb a harmonizácie priestoru. Píše, umelecky tvorí a je lektorkou vzdelávania dospelých. Je matkou troch detí. Môj príbeh si prečítajte tu
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.