Pestujem UMENIE 

ŽIŤ 

 

 

Eva Krcmáriková Schneider 

Život je vzácny a tajomný.

Jedinou istotou v ňom je premena.

Prinášam do života ľudí zmeny, ktoré sa postupne stávajú istotou. Žijem príbehmi klientov, ktorí v procese premeny domova rozširujú svoju realitu a objavujú nové dimenzie. To ma napĺňa úctou k životu aj preto, že spoločne rastie naša sila a energia. Že to znie ako rozprávka? 

Viem, v rozprávkach a bájach sú domy plné bytostí, ľudia  rozumejú reči zvierat  a aj keď  ide hlavnému hrdinovi o život, vždy  zvíťazí dobro nad zlom.

Aj pre mňa bolo pred dvadsiatimi rokmi veľa z toho, čo teraz vnímam ako realitu,  rozprávkou. Dnes sú pre mňa siločiary a stopy v priestore  skutočné rovnako, ako  druhy energie, ktoré nesú hmotné prvky  a ktoré má zmysel rozlišovať. 

Definujem energiu stavebných materiálov, vyšetrujem podložie pozemku, harmonizujem budovy a aj ich liečim. Mentorujem  prípravu stavby  a vediem proces oživovania domu. Viem, kedy stavba začína dýchať, kedy jej začne pulzovať srdce.

Veľakrát som sa sťahovala, dá sa povedať, že som experimentovala s bývaním. Takto som si na vlastnej koži overovala princípy, ktoré som sa učila  pri nadobúdaní kvalifikácie Feng šuej v Číne, geomanta a  stavebného biológa v Nemecku.  Počas mojej viac ako dvadsaťročnej praxe, som navštívila veľmi veľa domácností a pomohla firmám oživiť procesy.   

Načas sa stávam súčasťou rodiny. 

Najprv ma pozvú do štartovacieho bytu a o pár rokov znova, keď sa rozhodnú stavať dom.  Aj  keď sa im narodí  potomok, žiadajú si moje rady. S porozumením pozorujem vývoj a dozrievanie rodičov a detí.

Rozhodnutie o stavbe domu, jeho príprava a narodenie je radostný proces.

V atmosfére tvorivosti, zvyčajne za veľkým stolom,  členovia rodiny a architekt zvažujú možnosti. Mojou úlohou je, aby sa  stavbou čo najmenej zasahovalo do prírody a aby sa  investorovi dostalo to najlepšie,   čo sa v danej situácii dá.

Pre každého člena domácnosti vyberám najlepšie miesto v dome. 

Je praktické, keď sa už  úvodnej fáze projektu, myslí aj na záhradu.   Vtedy s rodinou modelujeme.  Je to veľmi živá činnosť a pri nej sa ukáže, aký vzťah má kto k domu.  Nadšené sú nielen deti, ale aj dospelí.   

V našich životoch putujeme vrcholmi i údoliami, padáme a znova vstávame.  V domácnostiach, ktoré prechádzajú krízou, spolu upravíme  životný priestor,  čo pomôže upokojiť a vyjasniť situáciu. Väčšina partnerov k sebe nájde cestu, majú energiu začínať nové veci  a znova sa spoznávať. 

Motivuje ma pochopenie v očiach človeka, lebo vie, čo má  zmeniť, ako a kedy, keď po konzultácii od neho odchádzam. Takto je schopný uviesť  bývanie, seba  aj život do rovnováhy. Keď prejaví záujem, učím ho čítať z priestoru, ktorý je výrazom jeho duševného  stavu, aj slobody jeho ducha.

Mojimi partnermi sú Genius loci a tempori. 

Ako odborný konzultant  pre biológiu stavieb pôsobím  v tímoch developerských projektov investorov, ktorí repšektujú Genia loci miesta. Preferujú zodpovedný vzťah k planéte, zdrojom aj budúcim užívateľom priestorov.  Záleží im na zdraví a pohode človeka, pretože vedia, že zamestnanec je najdôležitejším kapitálom.  

Okrem úpravy priestoru vo firmách rozvíjam novú kultúru podnikania.  

Pred desiatimi rokmi ma jeden z  dlhoročných klientov požiadal o hlbšiu spoluprácu pri  transformácii  spoločnosti na korporáciu. Odvtedy  sa venujem firemnej kultúre. Definujem a podporujem ducha firmy tak, aby bol v súlade s duchom času a podporoval  všetky procesy jej života. 

V procesoch náročných zmien, v ktorých som často prekvapovala samu seba,  som sa naučila vnímať  architektúru súvislostí sveta.  Preto viem, že potrebujeme vedieť kreatívne myslieť, aby naše konanie bolo účinné. A pestujem umenie žiť. 

Umelecky tvorím, aby som bola inšpirovaná a inšpirovala.  

Srdečne a s úctou k životu 

Eva