Pestujem umenie

žiť

 

Môj príbeh

Milujem svoj domov,  a nie je to fráza.

 Je radostné a naplňujúce, keď sa klienti delia so mnou o svoje pocity a zážitky, po tom, čo realizovali  zmeny v dome alebo firme. Sú nabití energiou a chuťou do života. 

Že to znie ako rozprávka?

V rozprávkach a bájach sú domy  a lesy plné bytostí, ľudia  rozumejú reči zvierat  a v príbehoch, v ktorých ide hlavnému hrdinovi o život, vždy  zvíťazí dobro nad zlom.

Aj pre mňa bolo pred dvadsiatimi rokmi veľa z toho, čo teraz vnímam ako realitu,  rozprávkou. Dnes sú pre mňa siločiary a stopy v priestore  skutočné rovnako, ako  druhy energie, ktoré nesú hmotné prvky  a ktoré má zmysel rozlišovať. 

Definujem energiu stavebných materiálov, vyšetrujem podložie pozemku, harmonizujem budovy a aj ich liečim. Než sa začne kopať na pozemku,  realizujem rituály tak ako to robili naši predkovia. Potom pravidelne sledujem stavenisko a vediem proces oživovania domu. Viem, kedy začína dýchať, kedy mu začne pulzovať srdce.

Takto pomáham ľuďom premieňať bydlisko na skutočné  miesto pre život.

Veľakrát som sa sťahovala, dá sa povedať, že som experimentovala s bývaním. Takto som si na vlastnej koži overovala princípy, ktoré som sa učila  pri nadobúdaní kvalifikácie Feng šuej v Číne, geomanta a  stavebného biológa v Nemecku.  Počas mojej viac ako dvadsaťročnej praxe, som navštívila veľmi veľa domácností a firiem.  

Som súčasťou životného príbehu rodín.

Najprv ma pozvú do štartovacieho bytu a o pár rokov znova, keď sa rozhodnú stavať dom.  Aj  keď sa im narodí  potomok, žiadajú si moje rady. S porozumením pozorujem vývoj a dozrievanie rodičov a detí.

Rozhodnutie o stavbe domu, jeho príprava a narodenie je radostný proces.

V atmosfére tvorivosti, zvyčajne za veľkým stolom,  členovia rodiny a architekt zvažujú možnosti. Mojou úlohou je, aby sa  stavbou čo najmenej zasahovalo do prírody a aby sa  investorovi dostalo to najlepšie,   čo sa v danej situácii dá.

Pre každého člena domácnosti vyberám najlepšie miesto v dome. 

Je praktické, keď sa už  úvodnej fáze projektu, myslí aj na záhradu.  Vtedy s rodinou modelujeme.  Je to veľmi živá činnosť a pri nej sa ukáže, aký vzťah má kto k domu.  Nadšené sú nielen deti, ale aj dospelí.   

V našich životoch putujeme vrcholmi i údoliami, padáme a znova vstávame.  V domácnostiach, ktoré prechádzajú krízou, spolu upravíme  životný priestor,  čo pomôže upokojiť a vyjasniť situáciu. Väčšina partnerov k sebe nájde cestu, majú energiu začínať nové veci  a znova sa spoznávať. 

Motivuje ma pochopenie v očiach človeka, lebo vie, čo má  zmeniť, ako a kedy, keď po konzultácii od neho odchádzam. Takto je schopný uviesť  bývanie, seba  aj život do rovnováhy. Keď prejaví záujem, učím ho čítať z priestoru, ktorý je výrazom jeho duševného  stavu, aj slobody jeho ducha.

Mojimi partnermi sú Genius loci a tempori. 

Ako odborný konzultant  pre biológiu stavieb pôsobím  v tímoch developerských projektov investorov, ktorí repšektujú Genia loci miesta. Preferujú zodpovedný vzťah k planéte, zdrojom aj budúcim užívateľom priestorov.  Záleží im na zdraví a pohode človeka, pretože vedia, že zamestnanec je najdôležitejším kapitálom.  

Okrem úpravy priestoru vo firmách rozvíjam novú kultúru podnikania.  

Pred desiatimi rokmi ma jeden z  dlhoročných klientov požiadal o hlbšiu spoluprácu pri  transformácii  spoločnosti na korporáciu. Odvtedy  sa venujem firemnej kultúre. Definujem a podporujem ducha firmy tak, aby bol v súlade s duchom času a podporoval  všetky procesy jej života. 

Procesy  zmien,  v ktorých som prekvapovala samu seba, ma priviedli k pochopeniu, že premena je v živote to jediné  stále. Vyznávam dobro, ako  základnú hodnotu  v zmysle  holistického pohľadu na svet a človeka v ňom.  Aby sme ho mohli konať, potrebujeme vedieť kreatívne myslieť.  A pestovať umenie žiť.   

Zdieľanie považujem za dôležitý  prejav ľudskosti.

Píšem, učím a umelecky tvorím, aby som bola inšpirovaná a inšpirovala.  

Želám Vám veľa tvorivosti pri  formovaní  vášho života. 

Srdečne         

Eva