O dôležitosti šťastného domova

Ako dieťa som občas  snívala o princovi, no denne o krásnom a šťastnom domove.  Sny sa začali  meniť na realitu, keď sme, ako mladá rodina, dostali v roku 1983 byt v Petržalke a ja som sa celá vložila  do jeho zariaďovania.  Stála som v dlhom rade na koberce,  hľadala a dlho čakala na nábytok, dala vyrobiť garniže na mieru a keď som naďabila na biele polokreslá ku okrúhlemu stolu, bola som šťastím bez seba. Samozrejme, záclony, závesy a textilné doplnky, som ušila sama.

Neskôr, keď som v roku 1993  uvažovala v čom podnikať,  rozhodla som sa pre interiéry. Otvorila som luxusné kuchynské štúdio.  Odvtedy  s úžasom sledujem premeny bývania na Slovensku.

Po revolúcii si ľudia v panelákoch začali  rekonštruovať najprv kúpeľne, neskôr kuchyne.  Veľmi  túžili po kráse,  po dobe uniformného  bývania v socializme.  Nakupovali  nábytok  a doplnky v zahraničí, lebo na Slovensku bola ponuka nedostatočná. Budovali  rodinné hniezda, väčšinou podľa inšpirácie v časopisoch.

 Stálo  to námahu a čas, ale robili sme to radi, chceli sme sa doma  cítiť dobre.

Predstavte si, že vás v deväťdesiatych rokoch minulého storočia,  kamaráti pozvali  na návštevu. Kráčate ošumelou chodbou paneláka a zazvoníte pri nových bezpečnostných dverách.  Keď odovzdáte pani domácej kvety a vstúpite dovnútra,  s hrdosťou Vám ukáže a popíše každý detail rekonštruovaného bytu.  Zažijete pozitívny šok,  všetko je nové,  čisté,  farebné, iné !  A hlavne v obrovskom kontraste so stavom miestností za prahom bytu!   

To  boli prvé lastovičky interiérovej tvorby  v panelákoch. Neskôr, keď sa uvoľnila úverová politika, začalo sa prestavovať a stavať vo veľkom.

Dnes  si dovolím  povedať, že na Slovensku  bývame  dobre.

Záleží nám nielen na vzdelaní, obliekaní výzore a životnom štýle, ale aj na peknom bývaní.  Používame služby architektov, necháme si poradiť od dizajnérov, cestujeme, inšpirujeme sa, navštevujeme  veľtrhy, sledujeme trendy. Ponuka je   široká, radi utrácame za veci  do domácnosti.  V bytovom vybavení   je štandardom to, čo bolo v deväťdesiatych rokoch luxusom.  Chceme viac než pekný a kvalitný nábytok.

Chceme harmonický a zdravý domov.

Skúste si odpovedať na nasledujúce otázky, aby ste si uvedomili, ako bývate: 

  • Páči sa vám váš príbytok?    
  • Tešíte sa domov ?
  • Zariadili ste ho podľa svojich predstáv, alebo ste brali ohľad na niekoho iného? 
  • Je to miesto, kde čerpáte energiu, alebo zostanete nervózna, keď prekročíte jeho prah?
  • Urobili ste niečo preto, aby ste zmenili, čo vám nevyhovuje? 

Rada sa rozprávam o bývaní. a keď sa pýtam,  čo pre ľudí znamená domov, zvyčajne odpovedajú, že je to miesto …

…. „kde sa rád vraciam … kde sa cítim bezpečne … kde je hrejivá  atmosféra … kde ma nikto nevyrušuje …,kde sa môžem liečiť … môžem sa tam schovať, schúliť do seba …  čaká tam mňa  teplé jedlo … sú tam tí, ktorých milujem a ktorí milujú mňa“…    

Áno, útulný domov súvisí s pocitom tepla a bezpečia.

Ale z praxe poznám   luxusné domy, ktoré pôsobia chladno, človek sa v nich cíti ako vo výstavnej sieni, a niečo im chýba. V niektorých z nich bývajú ľudia, ktorí hladujú.  Preplnená chladnička nezaženie tento druh hladu.  Mám na mysli hlad po pozornosti, energii a láske. 

Vidím to tak, že príbytok,  od ktorého máme kľúče, sa stane domovom vtedy, keď k nemu nadobudneme citový  vzťah.  Ide o proces,  nie je to jedno rázový akt.

Aká je tajomná esencia domova?

Vychádzam z predpokladu, že človek je generátor emócií a jeho emočné prežívanie sa ukladá v poréznych materiáloch.  V látkach, kobercoch,  omietke, nestráca sa. Po rokoch vyžaruje späť do miestnosti. To dokážeme cítiť a rozpoznať, napríklad  v zmene našej nálady,  po vstupe do priestoru.

Naše zmysly si pamätajú,  čo sme pred rokmi cítili u strýka, a čo u ktorej tety. Nezabudnuteľný je pocit z babičkinej kuchyne,  a to nielen z voňavých koláčov, ale z lásky, ktorá z nej žiarila pri varení.  Aj keď už babičky niet, v jej kuchyni ju stále cítime.

Srdce človeka je zdrojom, ktorý zapaľuje atmosféru domu.

Ĺudské srdce sa spája  so srdcom domu a spolu vytvárajú esenciu, ktorá je základom pocitu domova.  Keď sú členovia rodiny spolu radi,   vyžarujú  to do okolia. Môžu na čas odísť, ale potrebujú sa  vrátiť, aby sa občerstvili. Sú zakorenení v mieste. Vedia odkiaľ  vyšli a kam patria.

Domov so živým srdcom podporuje šťastie rodiny,  živí každého jej člena.

Väčšinou sa skrášľovaním domova zaoberajú ženy. Má to svoj archetypálny dôvod, čo sa mi objasnilo, keď som v mojom vidieckom dome nanášala na steny hlinené omietky.  Uvedomila som si, že  keď  rukami   „prehmatávame“ dom, oživujeme ho a dostávame do  vedomia.

Historicky bolo úlohou muža  postaviť hrubú stavbu domu.  Tento predel v čase sa oslávil  prípitkom a koláčmi, bola to príležitosť na výdych.  A  potom sa k práci pridali  ženy pri stavbe pece, omietaní a maľovaní stien, udupávaní  podlahy. Pri tom sa spievalo, žartovalo, udržiavala sa dobrá nálada. Tieto vedomé rituály utvárali  dom a bytosti v ňom, aby človeku pomohli prečkať ťažké časy.

Ani dnes nám nič nebráni, aby sme si pestovali vzťah so svojím príbytkom.

O aktívnom utváraní domova môžeme hovoriť  vtedy, keď  si uvedomíme existenciu bytostí, ktoré ho s nami obývajú.  Pokiaľ ich prehliadame, alebo popierame, vedieme vo vzťahu k domu  jednostranný monológ. Vyžadujeme, aby nám slúžil.  Z pohľadu celku  takýmto konaním samy sebe škodíme.

Čo robiť?

  • Môžete začať tým, že dáte príbytku meno. V hľadaní  vám  pomôžu deti, pretože sa ľahšie nalaďujú na bytosti v dome a často ich aj vidia.
  • Ak sa vo veľkom priestore s presklenými  stenami  cítite stratená, rozčleňte priestor na menšie časti.  Vytvorte oázu so solitérnym kobercom a kreslom na čítanie, inštalujte závesy, pridajte  veľa rastlín, zoskupených tesne vedľa seba, vyberte a inštalujte umelecké diela.     Inšpirovať sa môžete mojím e-bookom:  Desatoro pre výber obrazov do interiéru. 
  • Ak ste sa nasťahovali do  priestoru, v ktorom niekto predtým žil, najprv ho viackrát dôkladne vyčistite. Inak budete žiť oblečení do „cudzieho“ energetického poľa.    /Viac v článku  Čistenie priestoru /.
  • Ak ste sa nasťahovali do nového priestoru, trvá do jeden až dva roky, kým sa   naplní  vašou energiou. Pozývajte priateľov a rodinu, oslavujte, priestor sa rýchlejšie preteplí.
  • Základom dobrej energie v priestore je udržiavať ho čistý, aby sa v ňom vyvíjala zložka duševná. Utierajte prach vlhkou utierkou, používajte ekologické prostriedky, pri upratovaní sa sústreďte na prácu.
  • Pracovné problémy a starosti nenoste domov. Nechajte ich vonku, pred dverami. Uvedomte si, že vo vnútri sú tí, na ktorých vám najviac záleží.
  • Ak ste unavení, alebo  nervózni, choďte do kúpeľne,  opláchnite si ruky a ovlažte  tvár. Alebo sa osprchujte,  voda vás očistí a spláchne negatívne emócie, ktoré odídu odpadovým potrubím a nezostatnú v priestore.
  • Po hádke alebo spore v rodine ihneď vyvetrajte a  rozptýľte v priestore kvetinovú čistiacu esenciu, napr. levandule.
  • Nepustite cez svoj prah každého. Máte právo vymedziť sa voči negativite okolia.
  • Zdieľajte  radosť z domova a pestujte vďačnosť za všetko, čo máte.

Stále snívajte.

Bez ohľadu na to, koľko máte rokov a kde práve  bývate, vytvárajte si o svojom domove tie najúžasnejšie predstavy, ktorých ste schopní. Lebo šťastný domov nie je v prvom rade otázkou  peňazí, ale bytia v prúde energie. 

Želám Vám veľa rodinného šťastia.

Eva

Je profesionálnou konzultantkou v oblasti biológie stavieb a harmonizácie priestoru. Píše, umelecky tvorí a je lektorkou vzdelávania dospelých. Je matkou troch detí. Môj príbeh si prečítajte tu
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.