Ako rastliny premieňajú domov

V posledných rokoch stále viac ľudí trpí alergiami rôzneho druhu, spôsobujúcimi vleklé problémy. Ak ich zanedbávame, stávajú sa chronickými. Navyše nás ničia jedy, ktoré samy produkujeme. Rastliny nám ponúkajú svoju pomoc. Každá z nich je súčasťou tela matky prírody, aj tá u nás doma. Sprítomňuje nám jej krásu a životaschopnosť.

Interiérové kvety  sú  zdomácnené rastliny z voľnej prírody celého sveta. Ich sestry, ktoré zostali rásť v prírode, sú vzrastom väčšie, odolnejšie a disponujú obrovskou silou na to, aby ozdravovali ovzdušie našej planéty. Zo školy vieme, že všetky rastliny pohlcujú kysličník uhličitý a vytvárajú kyslík, ktorý potrebujeme, ako ľudstvo, na prežitie.

Rastliny, ktoré máme v interiéri menia svoje vlastnosti  a  verte mi, nadväzujú s nami kontakt. Ony to robia, aj  keď človek  o tom nemá ani tušenia.  Ako?

 • Pomáhajú  nám meniť energiu v priestore tak, že  transformujú škodlivé výpary zo stavebných materiálov a nového nábytku, starajú sa tak o naše dýchanie.
 • Pomáhajú nám prekonávať choroby, podobne ako zvieratá,  sú schopné stiahnuť  chorobu do seba,  a tak sa obetovať.
 • Prijímajú slnečnú energiu a premieňajú ju na formu stráviteľnú pre živé organizmy, sú našou ekologickou a výživnou potravou.
 • Transformujú  negatívne myšlienové formy,  ktoré produkujeme.  
 • Tešia sa, keď sú ľudia  šťastní, vidia v človeku  bytosť na vyššej úrovni. Viete si predstaviť, ako sa teší ruža, keď obdivujete jej krásu? 
 • Nadväzujú s nami intenzívny kontakt a  inšpirujú nás. Ako asi videl svoju záhradu Monet?  
 • Maximálne sa nám prispôsobujú. 

Príklad zo života:

Moju mamu odviezli do nemocnice vzdialenej dvesto kilometrov. Pri rannej meditácii som sa naladila na rastlinu a prosila ju o pomoc, o signál  ako sa darí mojej mame.  Je pravda, že to bola rastlina so mnou spojená, pretože som  predtým cvičila pozorovanie jej  energetického poľa, poznali sme sa bližšie. Bola zdravá, s veľkými zmavozelenými listami. Večer, keď som prišla z práce domov, bola zvädnutá.   Poďakovala som jej za správu, vymenili sme si energiu a ona sa do rána znova pozbierala, vystrela stonku aj  listy.

Veľa  ľudí žije v bytoch so železobetónovou konštrukciou zariadených produktami vyrobenými z ropy. Ak nechodia pravidelne von, sú  izolovaní od prírody,  strácajú životnú energiu.  A niektorí sa vo svojej pohodlnosti sami ničia, napríklad fajčením.

Rastliny sa radujú sa, keď sú ľudia šťastní. 

♠  Ak  ste sa nasťahovali do nového príbytku, alebo ste si kúpili nový nábytok, potom potrebujete Lopatkovec-Spathiphyllum a Aloe barbadensis. Zelenec chocholatý-Chlorophytum comosum, okrem výparov výborne absorbuje aj nadbytočnú vodu. Nefrolepka-Nephrolepis exaltata, neutralizuje xylén, toluén a formaldehyd. 

♠  Proti nikotínové účinky majú  Svokrine jazyky-Sanseveria trifasciata.

♠  Pri laserové tlačiarne a fotokopírovacie stroje, na neutralizáciu výparov, sú  vhodné Dracény.

♠  Na ochranu voči elektrosmogu môžete pri počítač umiestniť kaktusy druhov Cereus a Opuntia.  Dajte ich dozadu, za obrazovku počítača, nie priamo pri klávesnicu. 

♠  Na parapet okna pri rušnú ulicu, plnú plynov z výfukov áut, vyberte rastliny so silnou vôňou, napr. Jazmín.

♠  Keď  máte z  okna nevábny výhľad, napríklad na smetné koše, potom umiestnite na parapet kvitnúce rastliny s nápadnými kvetmi, napr. Amarylku-Hippeastrum.

♠  Väčšina rastlín je citlivá  tzv. geopatogénne zóny a pomalšie rastú, a niektoré dokonca hynú, ako napr. Lipka Africká-Sparmania Africana. Ale Papradi-Nephrolepis exaltata alebo Ananásu-A.Comosus sa na takomto mieste mimoradne darí.

Zdravé rastliny  sú zdrojom obnovy síl, vitality a pohody.

 Vo Feng šuej sú interiérové rastliny považované za najvšestrannejšie lieky.

♣  Pred presklené steny, na zabránenie úniku energie z miestnosti,  sú vhodné  silné rastliny vo veľkom  kvetináči umiestnené na podlahe, napr. Ficus lyrata.

♣  Ostré hrany stien a nábytku  neutralizujeme vysokými rastlinami s drobnými listami, napr. Ficus    Benjamina, alebo prevísajúcimi,  napríklad Hedera helix.

♣  Skosené šikmé a nízke stropy nám pomôžu „zodvihnúť“ Svokrine jazyky,  Sanseveria trifasciata.

♣  Keď potrebujeme rozdeliť miestnosť, alebo vytvoriť ochranu za chrbtom človeka sediaceho v priestore, pomôžu nám viaceré rastliny nasadené vo veľkom kvetináči, napr. Šeflera.

Ako s máme k nim chovať my?  

Ak rastlina ochorie, najlepšie je, keď sa ju najprv snažíme liečiť.

Ak náhle uhynie, poďakujeme sa jej a nahradíme ju väčšou, silnejšou.

A oplatí sa rešpektovať pri ich presádzaní, zalievaní a hnojení, fázy mesiaca.

Pozorovaním zistila,  že rastliny sa veľmi rady pozerajú v zrkadle. Ak im to umožníme, rýchlo rastú a  bohato kvitnú.  Nie je jedno, ktorú rastlinu máte v osobitnej obľube, alebo ktorej sa u vás darí. Možno máte podobné vlastnosti ako ona.

♥  Alokázia  Lowii okrem nádherných dekoratívnych listov, posilňuje ostatné rastliny aj človeka.

♥  Gardénia jasminoides dvíha človeku náladu, napríklad po chorobe, alebo v depresii.

♥  Monstera skvelá-deliciosa nám pomáha  premôcť strach a harmonizuje medziľudské vzťahy.

  Krotónovec-Codiaeum variegatum rozvíja cítenie a pomáha budovať dôveru.

♥  Kamélia podporuje v ženách vedomie vlastnej sily a prežívanie eroticky.

♥  Hoja-Hoya camosa pomáha ľuďom uvoľniť sa a snívať.

♥  Brečtan-Hedera helix podporuje mozgovú činnosť a rozmýšľanie.

♥  Tučnolist-Crassula vyvažuje cítenie a myslenie.

Skúsme si  predstaviť, že na neviditeľnej úrovni sú rastliny schopné transformovať  jedovaté energie ktoré tvoríme svojimi myšlienkami a negatívnymi emóciami.

Musíme však vedieť, ktorú z nich si vybrať.

 • Rastlinou s osobitne jemným vyžarovaním je Lipka africká, Sparmania africana, ktorá čistí jemnohmotné telá človeka, je vhodná pri depresiách.
 • Klívia, Clivia miniata, zmierňuje žiarlivosť.
 • Kalanchoe Blossfeldova pomáha mrzutým ľuďom premeniť náladu.
 • Tradeskancia zebrina pomáha prekonávať ťažkosti a znovu nadviazať prerušené vzťahy.
 • Rodinné šťastie-Soleirolia soleirolii, harmonizuje priestor a ľudí inšpiruje.
 • Slonia noha-Beaucarnea recurvata, pomáha hyperaktivnym deťom a nervóznym ľuďom, aby sa upokojili.
 • Jakobínia-Jacobinia carnea pôsobí harmonizujúco pri strese a hneve.   

Rastliny sú ako ľudia, aj jedované bývajú užitočné.  Ale buďte pozorní a umiestnite ich mimo  dosah malých detí, aby nehrozilo nebezpečenstvo požutia.

Človek, ktorý miluje rastliny a stará sa o ne, ich tým pretvára a zušľachťuje.

Taká je sila lásky.

Nie  je jedno, ktorú kvetinu by ste chceli mať, alebo už máte doma. Skúste zistiť, prečo  vám je blízka. Možno objavíte tajomstvo ozdravenia seba a domova.

Môžete  sa dotýkať listov, vdychovať  a cítiť vôňu kvetov, pozorovať ich. Je to potrava pre dušu a zdokonaľujú sa tým naše zmysly.   Takto zažívame magickú silu prírody v jej celistvosti.

Zo srdca

Eva Krčmáriková Schneider

 

Je profesionálnou konzultantkou v oblasti biológie stavieb a harmonizácie priestoru. Píše, umelecky tvorí a je lektorkou vzdelávania dospelých. Je matkou troch detí. Môj príbeh si prečítajte tu
Komentáre
 1. Ivanka píše:

  Skvelé informácie. St’ahovanie čaká našich mladých. Po prečítaní článku viem, čo bude našim spoločným víkendovým programom:-).

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.